Yakut Gül Piyano

YAKUT GÜL - Piyano

1979 yılda Azerbaycan’ın Özerk Cumhuriyeti Nahçivan’ın Şerur ilinde "7 Senelik Devlet Müzik Okulu”nda piyano bölümünün 1. sınıfına başladı. 1986 yılıda müzik okulunu bitirdi ve Azerbaycan Devlet Konservatuarı’nın piyano sınıfını kazandı, 1990 yılında bitirdi. Bitirdiği "7 senelik Devlet Müzik Okulu”nda piyano, solfej ve koro dersleri üzerine öğretmenliğe başladı. 1999 yılıda Nahçivan Özerk Cumhuriyeti’nin Şerur ilinde yeni açılan “7 senelik Devlet Müzik Okulu”na müdür olarak tayin oldu. 5 sene bu görevde devam etti.

2003 yılında Bakü Müzik Akademisi'nin doktora bölümünde örgün eğitim alarak opera ve şan eğitimine başladı. Aynı zamanda “Azerbaycan Bestecilerinin Senfonik Mekamları” adlı tez konusu kurum tarafından onaylandı. 2007 yılında doktorayı bitirdi ve tez savunması yapıldı. “Müzikolog Doktor” ünvanını aldı.

Daha sonra Nahçivan Devlet Üniversitesi Konservatuar Bölümü'nde piyano, opera ve şan dersleri vermeye başladı. Aynı zamanda Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Nahçıvan Bölümü, Güzelsanatlar, Dil ve Edebiyat Enstitüsü, Müzik ve Tiyatro Şubesi'nde öğretim görevlisi, Akademisyen – Araştırmacı olarak çalışmaya başladı.

2010 yılında Doçentlik ünvanı aldı. 2009’ da Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, 2009 Kocaeli Devlet Üniversitesi, 2010 Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Ege Üniversitesi Bodrum gibi bir çok yurtiçi, yurtdışında düzenlenen uluslararası bilimsel sempozyumlara katıldı ve konularla ilgili geniş sunumlar yaptı.

2008 ve 2012 yılları arasında Nahçıvan Devlet Tiyatrosu'nda Azerbaycan’ın ünlü bestecilerinin yazdığı büyük opera eserlerinin oynatılmasında yardımcı yönetmenlik yaptı, aynı zamanda operalarda baş kadın rollerini oynadı. Azerbaycan’da ve Türkiyede bir çok TV kanallarında yayınlanan müzik programlarına konuk oldu. Bestesini yaptığı bir kaç şarkı Azerbaycan’ın ünlü şarkıcıları tarafından söylendi ve albümlerine konuldu.

2012 yılının mart ayında Türkiye İstanbul’a yerleşti ve öğretmenlik görevine İstanbul’da devam ediyor.

TOP