SATRANÇ VE ÇOCUK GELİŞİMİ

Satranç nedir ve neden oynanır? Çocuk gelişimindeki etkisi nedir?

Satranç çeşitli stratejiler üzerine kurulu bir zeka oyunudur. Bizler Satrancı bir oyun olarak benimseyip bu sayede keyifli vakit geçirme aracı olarak kullanabiliriz. Ama Satranç aslında resmi bir spor dalıdır. Fedarasyonu, milli takımı, spor klüpleri olan, adına olimpiyatlar ve turnuvalar düzenlenen bir spordur. Düşünce yöntemi ile oynandığından dolayı psikolojik etkileri de büyüktür. Satrancın kişilerde yaratıcılığı, okumayı, zekayı, muhakeme ve düşünme becerilerini, özgüveni ve hayal gücünü geliştirdiği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Satranç ayrıca bir eğitim aracıdır. Avrupa ve dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de satrancın okullarda zorunlu ders olması yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Tüm dünyada yapılan araştırmalarda satrancın önemi kabul edilmekte ve eğitimdeki yeri onaylanmaktadır. ‘’Satranç yaklaşık 50 yılı bulan bir süredir Rus okullarında ders olarak okutulan ve programın önemli bir parçası olan bir branş olmuştur. Satrancın, çocukların problem çözme ve muhakeme yeteneklerine sağladığı katkı birçok ülkede yapılan araştırma ve deneylerle ortaya konmuştur. Satrancın gerçek önemini ilk fark eden Ruslar olmuştur ve satrancı her yaş grubuna ders olarak okutmuş ve yetenekli oyuncularını geliştirebilmek amacıyla satranç okulları açmışlardır. (Milat, 2006)’’

Satrancın Çocuk gelişimindeki önemi konusunda örnek bir makale:

Dauvergne (2001) yayınlanmış olan “Satranç için durum, çocuklarımızın akıllarını geliştirmek için bir araç gibidir” adlı makalesinde şunları savunmuştur.

Satranç:

  • Zekanın IQ değerini artırır.
  • Problem çözme yeteneğini destekler, zor ve soyut kararları bağımsızca nasıl verileceğini öğretir.
  • Okumayı, hafızayı, dili, ve matematiksel yetenekleri geliştirir.
  • Zor, yaratıcı ve orijinal fikir üretmeyi sağlar.
  • Kısa süre altında hızlı ve kesin karar vermeyi sağlar, bu yetenek de okulda sınav sonuçlarına yardım edebilir.
  • Nasıl mantıklı ve etkili düşünüleceğini öğretir, birçok seçenek arasından en iyisini seçmeyi öğretir.
  • Düşük başarılı zeki çocukların mükemmelliğe ulaşmak ve nasıl çalışmalarını gerektiğini öğrenirken, karşılaştıkları zorlukla mücadele etmelerini sağlar.
  • Esnek plan yapmanın önemini, konsantre olmanın ve kararın dolaylı sonuçlarını gösterir. (McDonald, 2006)

demiştir….

Beylikdüzü Satranç Okulu

*Durumu değerlendir, Kurallara uy, Rakibine karşı saygılı ol…. Bu örnekleri daha da artırmak mümkündür. Kısacası satranç çoçuklara zihinsel gelişim yönünden ve hayatın içerisinde uygulamaları gereken her şeyi verebilmektedir.

Türkiye Satranç Federasyonunun T.C. Milli Eğitim Bakanlığı imzaladığı protokolle 2005 yılından beri okullarımızda Satranç seçmeli ders olarak verilmektedir. Sizler de bu Heyecan verici macerada yer almak istiyorsanız

 

"SATRANCI SEÇİN..."

“HAYAT BİR SATRANÇ, SATRANÇ DA BİR HAYATTIR..."

TOP